این مطلب ۲۲۶ بار خوانده شده

واکنش نمایندگان استان نسبت به استیضاح ظریف به خاطر سهل‌انگاری در پی‌گیری فاجعه منا؛

نمایندگان استان اردبیل در مجلس در خصوص مطرح شدن احتمال استیضاح وزیر خارجه دولت یازدهم در پی سهل‌انگاری از پیگیری فاجعه منا، اظهار نظرهای متفاتی را داشتند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش کوله بار به نقل از سبلانه ، فاجعه منا و عملکرد دستگاه دیپلماسی کشورمان در پیگیری حقوق خانواده های جان باختگان، این روزها در صدر موضوعات انتقادی رسانه های گروهی و مطالبات افکار عمومی قرار دارد؛ حادثه دلخراشی که بازهم بی کفایتی و بی لیاقتی حکام سعودی در اداره حرمین شرفین را نمایان کرد.

 

در این میان ملت ایران و علی الخصوص خانواده های داغدار انتظار پیگیری جدی موضوع از سوی دستگاه دیپلماسی ایرانی را داشتند، که شاید این انتظارها از سوی مسئولان کشور و به ویژه جواد ظریف بر آورده نشده است و همین مسئله باعث مطرح شدن مسائلی در خصوص احتمال استیضاح وزیر امور خارجه کشورمان را به میان آورده است.

 

بسیاری بر این عقیده اند وزارت امور خارجه در قبال پیگیری جان باختن ۵۰۰ ایرانی و بی اعتنایی سعودی ها نسبت به تعیین تکلیف اجساد کشته شدگان و باز گرداندن آن به ایران، سهل انگاری و ضعف داشته است؛ به طوری که برخی نمایندگان می گویند لازم است در این شرایط، وزیر امور خارجه به دلیل عملکردش مورد استیضاح قرار گیرد.

نمایندگان استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص مطرح شدن احتمال استیضاح وزیر خارجه دولت یازدهم در پی سهل انگاری از پیگیری فاجعه منا، اظهار نظرهای متفاتی داشتند.

 

حقیقت پور: هشدارهای رهبری تمام گره ها را باز کرد

منصور حقیقت پور عضو کمسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با خبرنگار سبلانه در رابطه با عملکرد وزیر امور خارجه کشورمان در قبال فاجعه مصیبت بار منا گفت: تقاطع حادثه دلخراش منا با نشست سازمان ملل شائبه هایی در خصوص عملکرد دولت در این زمینه ایحاد کرد ولی باید اذعان داشت که در این رابطه تنها شخصی که می توانست گره ها را باز کند مقام معظم رهبری بود.

وی با بیان اینکه هشدار رهبری در خصوص احترام به حجاج ایرانی تمام گره ها را باز کرد گفت: قصور حکام عربستانی در اتفاقات رخ داده در منا مبرهن است و دولت و وزارت خارجه کشورمان باید برای احقاق حقوق جانباختگان در تلاش باشند.

حقیقت پور تصریح کرد: البته تسویه حساب با دولت عربستان در خصوص حوادث رخ داده هنوز پا برجاست و دولت عربستان باید پاسخگو باشد.

عضو کمسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اتفاقات اخیر در عربستان گفت: دولت عربستان باید ضمان بدهد که دیگر شاهد اتفاقات چنینی نخواهیم بود.

 

برومند: ظريف را سهل‌انگار يا اهل مسامحه‌گری نمی‌دانم

 حجت الاسلام حبیب برومند نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در رابطه با عملکرد وزیر امور خارجه در قبال فاجعه مصیبت بار منا به خبرنگار ارس تبار گفته است: مجموعه دولت پيگيری خوبی داشتند و من ظريف را اصلا سهل انگار يا اهل مسامحه گری نمی دانم.

 

وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه کشورمان وزيری فعال، انديشمند و سياستمداری كاركشته و توانمند است، افزود: تعجب ميكنم از مخالفين دولت چرا اين پيگيريهای مجدانه را ناديده می انگارند و ناچيز می دانند در حالیکه دولت كوچكترين تسامح در اين رابطه نداشته است، مگر ناتمام گذاشتن مسافرت نيويورك توسط رئيس جمهور فقط بخاطر فاجعه منا كافی نيست؟

 

نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی در خصوص فاجعه منا گفت: دو حادثه تلخ موسم حج امسال به خوبی نشان داد که مدیریت نالایق آل‌سعود زمینه‌ساز این فاجعه عظیم بوده و بهتر است کشورهای اسلامی به دنبال راه چاره‌ای باشند تا در این ماجراجویی‌ها به ناشایستی رژیم آل‌سعود به شکل واقعی صحه گذاشته و اصل این حادثه را محکوم کنند.

 

موسوی اصل: استیضاح در صورت قانع کننده نبودن پاسخ‌ ظریف

حجت‌الاسلام میرقسمت موسوی‌اصل، نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با سیفار دست دادن وزير امور خارجه با رئيس جمهور آمريكا را دور از انتظار دانسته و گفته است: با وجود شیطنت‌های ادامه دار آمريكايي ها در مورد ايران، دست دادن ظریف به‌عنوان نماينده يك ملت با رییس جمهوری آمریکا شايسته نبود.

 

این نماینده مجلس ادامه داد: تا وقتی که آمريكایی‌ها به سياست شيطنت‌آميز خود ادامه دهند؛ ملت ايران رضايت برقراری ارتباط با آمریکا را نخواهند داد.

 

موسوی‌اصل خاطرنشان کرد: اخیراً بحث برداشت غرامت از پول‌هاي بلوكه شده ايران در آمريكا مطرح است كه نشان مي‌دهد آمريكا دست از شيطنت برنداشته است.

 

برخورد دولت در مساله "منا" دیپلماتیک بود نه انقلابی

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید در مورد فاجعه منا برخوردی شدید داشته باشد؛ اظهار کرد: دولتی‌ها تا به امروز به جای برخورد انقلابی با این فاجعه، ديپلماتيك رفتار کرده‌اند که این مورد قبول نیست.

 

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس فراخوانده شده است و در صورتي كه پاسخ‌هاي وزير امور خارجه در خانه ملت قانع كننده نباشد احتمال دارد وی استيضاح شود..

 

این خبر در حال تکمیل است...

انتهاي پيام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.